Matriošky - tradičný ruský suvenír

Matrioška je najznámejší a najpopulárnejší ruský suvenír, ktorý poznajú po celom svete. Je to v podstate drevená, rozkladacia „bábika“ vymaľovaná v ruskom štýle. Pozostáva z viacerých figúrok, ktoré sú postupne zmenšené tak, aby sa dali vkladať jedna do druhej. Počet figúrok v sade sa pohybuje od 3 do 30, môže ich byť však aj viac.

Presná histór...

Matrioška je najznámejší a najpopulárnejší ruský suvenír, ktorý poznajú po celom svete. Je to v podstate drevená, rozkladacia „bábika“ vymaľovaná v ruskom štýle. Pozostáva z viacerých figúrok, ktoré sú postupne zmenšené tak, aby sa dali vkladať jedna do druhej. Počet figúrok v sade sa pohybuje od 3 do 30, môže ich byť však aj viac.

Presná história vzniku matriošky nie je známa. Predpokladá sa, že prvá ruská matrioška bola vyrobená v roku 1890 v dielni Savvy Mamontova v Rusku.

V jeden sobotný večer niekto priniesol do stolárskej dieľne vtipnú japonskú figúrku holohlavého budhistického mnícha Fukuramy. Figúrka pozostávala zo siedmich častí vložených jedna v druhej. Pôvod tejto figúrky je neznámy, nikto nevie odkiaľ sa vzala. Existuje niekoľko rôznych legiend, najviac populárna hovorí, že prvú figúrku tohto typu vyrobil ruský mních na ostrove Honšu v Japonsku. V skutočnosti taký typ výrobku, keď sa niekoľko častí vkladali jedna do druhej je známy už veľmi dávno. V tejto technológii ruskí majstri niekoľko storočí nazad vyrábali drevené veľkonočné vajíčka a jabĺčka.

Jedného z umelcov zo spomínanej ruskej dielne Mamontov – Sergeja Maljutina figúrka holohlavého budhistického mnícha tak zaujala, že sa rozhodol urobiť niečo podobné, ale s ruskou špecifikou. Figúrka mala mať ruského ducha a predstavovať ruskú kultúru a umelecké tradície. Tak Sergej Maljutin urobil návrh – skicu postavičky a poprosil stolára Vasilja Zvezdočkina vyrobiť drevenú modifikáciu. Maljutin vymaľoval figúrku v súlade s vlastným dizajnom. Prvá ruská matrioška pozostávala z ôsmich figúrok, ktoré zobrazovali roľnícku rodinku – matka a sedem dcér. Táto matrioška je vystavená v múzeu hračiek v ruskom meste Sergiev Posád. V múzeu môžeme nájsť aj ďalšie staré známe exempláre: Starček, Hajtman, Rozprávka O veľkej repe. 

Japonska figúrka budhistického mnícha.




Prvá ruská matrioška z roku 1890.

 

Názov Matrioška je vlastne zdrobneninou mena Matriona, ktoré je odvodené od latiského názvu „Matróna“ – staršia žena silnejšej postavy.  Takže matka – najväčšia figúrka spolu s početnými dcérami dokonale vyjadruje najstarší symbol ľudskej kultúry a je tiež považovaná za symbol materstva a plodnosti.

Matrioška je figúrka, ktorá vyzerá dosť jednoducho, avšak vždy bola stelesnením času. Ako spôsob ľudového umenia matrioška disponuje obrovským potenciálom, zobrazuje hĺbkovú interpretáciu udalostí a rozvíja sa kráčajúc s časom.

Matrioška je veľká umelecká udalosť, ktorá vyžaduje pochopenie. Je ako socha i maľba, obraz a duša Ruska.

Výroba matriošiek je zložitý a zdĺhavý proces. Začínajúc výberom dreva, jeho sušením, sústružením polotovarov – surových figúriek, samotným maľovaním a lakovaním. Celý proces vyžaduje špeciálne skúsenosti a dlhoročnú pracovnú prax. 

Najvhodnejším materiálom na výrobu tradičnej ruskej matriošky je drevo z lipy. Drevo sa suší minimálne dva roky. Vhodné kusy pre sústruženie matriošky vyberajú tí najskúsenejší remeselníci. Samotné sústruženie pozostáva z viacerých operácií, pri ktorých sa najprv  vyrobí najmenšia figúrka. Tá je vcelku, ďalej sa neotvára. Sústruženie ďalších figúrok, ktoré do seba zapadajú, je o niečo zložitejšie, pričom sa najprv sústruží spodná časť figúrky. Hotové, surové matriošky – polotovary sa potom dôkladne brúsia a leštia, aby sa zabezpečil ideálne hladký povrch figúriek.

Maľovanie je najdôležitejším a najzodpovednejším úsekom v procese výroby matriošiek.  Špecialisti rozlišujú niekoľko tradičných štýlov maľovania tohto najznámejšieho symbolu Ruska.

Okrem toho matrioška môže byť vymaľovaná ako firemný suvenír. Obvykle sa na matriošku nanesú logotyp a kontakty spoločnosti, prípadne sa v grafickej úprave použijú náčrty produkcie zákaznika. Firemná suvenírna produkcia nemusí byť kusová, naopak môže sa jednať o zákazku vo veľkých objemoch. Tu už nemôže byť reč o unikátnosti a ručnej práci, ale používajú sa moderné, polygrafické technológie.   

 

Viac

Matriošky - tradičný ruský suvenír 4 produkty

Zobraziť 1 - 4 z 4 položiek
Zobraziť 1 - 4 z 4 položiek