Kývajúce sa bábiky - "Nevaljašky"

Nevaljaška – viete čo je to?

Nevaljaška je tradičná ruská hračka pre deti. Pre niekoľko generácii „sovietskych“ ľudí to bola ich prvá hračka v živote.

Je to v podstate jednoduchá, plastová bábika s guľatým telom. Keď ju rozhúpete, ona sa tvrdohlavo vracia do svojej vzpriamenej polohy, pričom vydáva melodické, cinkavé zvuky. Možno povedať, že ide...

Nevaljaška – viete čo je to?

Nevaljaška je tradičná ruská hračka pre deti. Pre niekoľko generácii „sovietskych“ ľudí to bola ich prvá hračka v živote.

Je to v podstate jednoduchá, plastová bábika s guľatým telom. Keď ju rozhúpete, ona sa tvrdohlavo vracia do svojej vzpriamenej polohy, pričom vydáva melodické, cinkavé zvuky. Možno povedať, že ide o kombináciu akejsi hrkálky a bábiky. Princíp činnosti hračky je založený na jej konštrukcii. Vo vnútri dutej časti sa nachádza závažie, vďaka ktorému má plastová figúrka tendenciu zaujať stojacu polohu. Je príťažlivá pestrosťou farieb. Má oblé tvary pohodlné a bezpečné pre dieťa. U detí rozvíja sluch, predstavivosť, vnímanie farieb, koordináciu pohybov.

Historici tvrdia, že nevaljaška pochádza z Japonska. Prototypom pre túto hračku bol pustovník-mních, ktorý sa deväť rokov oddával modlidbám a meditácii. Výsledkom jeho dlhodobého sedenia bolo ochabnutie končatín. Čin mnícha Japonci ocenili a začali ho vnímať ako božskú bytosť bez rúk a nôh. Na jeho počesť sa tak v Japonsku objavili prvé Darumy-nevaljašky, ktoré nemali ruky ani nohy.

V Rusku sa prvé nevaljašky objavili na trhoch začiatkom 19.storočia. Nazývali sa Vaňka-Vstalka, boli vyrobené z dreva a na rozdiel od tých súčasných nevydávali žiadne zvuky. Nevaljašky vyrobené ruskými majstrami okamžite získali najvyšší titul milovanej detskej hračky. Každá nevaljaška má svoje meno.

Súčasná podoba nevaljašky sa v regáloch sovietských obchodov objavila v roku 1959. Jej predstaviteľkou  sa stala bacuľatá, červená bábika s menom Máša, jej rodiskom bolo malé, tiché mestečko Kotovsk.

Dnes ruskí výrobcovia ponúkajú široký sortiment nevaljašok v tvare ruských dievčatok  a milých zvieratiek, ktoré u detí vyvolávajú skutočný záujem a emocionálne reakcie. Majú veľmi dobre vypracovanú tváričku s jej výraznými črtami. Vyrábajú sa na moderných zariadeniach z kvalitných materiálov. Sú testované a certifikované, aby zodpovedali najprísnejším kritériam kvality a bezpečnosti. Je vhodná už pre najmenších, keď dieťa leží na brušku a pozoruje predmety pred ním.

Nevaljaška je hračka preverená časom. Aj dnes je veľmi populárna a vyhľadávaná nielen v Rusku, ale aj v mnohých krajinách ďaleko za jeho hranicami.

Viac

Kývajúce sa bábiky - "Nevaljašky" 7 produkty

Zobraziť 1 - 7 z 7 položiek
Zobraziť 1 - 7 z 7 položiek